Rady a fakta
Jak, kde a jak dlouho skladovat pralinky, jaké alergeny mohou obsahovat, vlastnosti čokolády a ingrediencí, bez kterých by pralinky nebyly pralinkami a další informace, které by se vám mohly hodit.
Jak skladovat pralinky
Pralinky doporučujeme uchovávat při teplotě 12-18 °C s vlhkostí vzduchu nepřesahující 60 % v uzavřené plastové nádobě a na tmavém místě.
Pokud se rozhodnete uchovávat pralinky v lednici, doporučujeme je uzavřít do ochranné dózy a pevně uzavřít, aby se k nim nedostaly pachy z lednice a vlhkost. Čokoláda totiž snadno absorbuje „vůně“ potravin a vlhkost může vést k výkvětu čokolády, tedy k vystoupení cukru na její povrch.
Fakta o ořechových plodech
Kešu ořechy
Burské ořechy
Mandle
Pistáciové ořechy
Para ořechy
Dávkování ořechů by se však nemělo přehánět. K denní konzumaci stačí 2 až 3 ořechy denně.
Makadamové ořechy
Alergeny a Éčka
Alergeny
K výrobě čokoládových pralinek se používá šlehačka (7) a skořápkové plody (8). V případě skořápkových plodů se jedná zejména o: mandle, lískové ořechy, kešu ořechy, pistáciové a makadamové ořechy. Na výrobu čokoládových náplní (tzv. ganache) se pak používá smetana ke šlehání.
Co jsou Éčka
Éčka jsou látky, které potravinám dodávají lákavou barvu, chuť a prodlužují jejich trvanlivost. Tyto látky jsou označeny E kódem a jsou evidovány Evropskou komisí pro zdravé potraviny jako nezávadné látky. Jedná se o barviva, zahušťovadla, aromata, zvýrazňovače chutí, konzervační látky, atd. Každá z těchto látek prošla řadou toxikologických testů a u každé bylo definováno množství, které by nemělo mít vliv na lidský organismus. Při výrobě potravin se tedy používají tyto chemické náhražky místo přírodních surovin a je zcela na nás, jak budeme tuto skutečnost vnímat. Dobré je si však uvědomit, že ne všechna Éčka jsou pro naše zdraví bezpečná. Více na https://www.ferpotravina.cz/co-jsou-ecka.
Psi a kočky čokoládu nesmí
Milujete-li své mazlíčky, nedávejte jim čokoládu. Tuky a teobromin, který čokoláda obsahuje, jim jen mohou ublížit. Tuky obsahuje jak bílá, mléčná tak i hořká čokoláda. Mohou vašim mazlíčkům způsobit zažívací potíže v podobě nevolnosti či průjmu. Teobromin je pak nedílnou součástí mléčné a hořké čokolády.
Zatímco u lidí metabolizuje snadno, u mazlíčků je jeho zpracování pomalejší, proto se u nich může dostavit svalový třes, záchvaty, vnitřní krvácení, arytmie srdce či srdeční infarkt. Projev čokolády se také odvíjí od druhu a množství zkonzumované čokolády i velikosti vašich mazlíčků. Chcete-li mazlíčky potěšit, kupujte čokoládu přímo pro ně vyrobenou, která je na trhu běžně k dostání.
Kolik ročně sníme čokolády
Největší spotřeba čokolády na člověka je ve Švýcarsku. Je to více než 12 kg na osobu a rok, přičemž z části se na tomto čísle podílí nákupy turistů, kteří si čokoládu odváží jako suvenýr. Mezi oblíbené švýcarské destinace pro výrobu čokolády se řadí zejména Zurich a jeho okolí.
Česká republika za Švýcarskem malinko pokulhává. Roční spotřeba čokolády na jednoho Čecha je asi 6 kg. Preferována je mléčná čokoláda, ale v posledních letech je věnována stále větší pozornost čokoládě hořké s vyšším podílem kakaa. Ta totiž prospívá našemu zdraví nejvíce a my si jsme této skutečnosti čím dál více vědomi.
A jak ji poznat?
Kvalitní čokoláda obsahuje pouze kakaové máslo, nikdy ne tuk a samozřejmě je bez éček a dalších aromat.