Rady a fakta

Jak, kde a jak dlouho skladovat pralinky, jaké alergeny mohou obsahovat, vlastnosti čokolády a ingrediencí, bez kterých by pralinky nebyly pralinkami a další informace, které by se vám mohly hodit.

Jak skladovat pralinky

Pralinky vyrábíme pouze z kvalitních surovin bez přídavku stabilizátorů (Éček), tedy látek, které umožňují udržovat fyzikálně-chemické vlastnosti potravin. Pralinky tedy nevydrží tak dlouho jako čokoládové bonbóny, které běžně koupíte v supermarketu.

Pralinky doporučujeme uchovávat při teplotě 12-18 °C s vlhkostí vzduchu nepřesahující 60 % v uzavřené plastové nádobě a na tmavém místě.

Pokud se rozhodnete uchovávat pralinky v lednici, doporučujeme je uzavřít do  ochranné dózy a pevně uzavřít, aby se k nim nedostaly pachy z lednice a vlhkost. Čokoláda totiž snadno absorbuje „vůně“ potravin a vlhkost může vést k výkvětu čokolády, tedy k vystoupení cukru na její povrch.

Fakta o ořechových plodech

Lidé, kteří pravidelně konzumují ořechy, žijí déle a snižuje se u nich řada potenciálních zdravotních rizik. Je to dáno tím, že ořechy obsahují množství zdravých tuků, vlákniny, antioxidantů, vitamínů a minerálů. Je tedy zcela v pořádku, dokonce je doporučena, každodenní konzumace hrsti ořechů. Blíže si jednotlivé druhy představíme:

Kešu ořechy

Kešu ořechy se nachází ve stejné rostlinné skupině jako jedovatý břečťan. Většina běžné produkce je tedy tepelně zpracovaná. To je důvod, proč nikdy kešu ořechy nekoupíte se skořápkou. Jsou bohatým zdrojem minerálů (železa, zinku, manganu, mědi, fosforu a hořčíku). Obsahují kyselinu listovou, vitamín B, E, K a omega-3 a omega-6 polynenasycené mastné kyseliny.
Peanuts-scaled.jpg

Burské ořechy

Burské oříšky, známé také jako Podzemnice olejná, nepatří mezi ořechy, ale mezi luštěniny. V naturální tepelně nezpracované podobě chutnají spíše jako fazole než oříšky. Typickou ořechovou chuť získávají až pražením. Jsou bohaté na cennou sloučeninu koenzym Q10 se silnými regeneračními účinky.

Mandle

Mandle obsahují speciální druh tuku, o kterém bylo zjištěno, že pomáhá zlepšit střevní flóru. Jsou jedním z nejbohatších rostlinných zdrojů vápníku a fosforu. Obsahují též významné množství hořčíku, draslíku, železa, zinku, mědi a manganu. Jejich konzumace tělu přináší pocit nasycenosti.

Pistáciové ořechy

Pistáciové ořechy získávají svou zelenou barvu z chlorofylu – stejného pigmentu, který pomáhá zelenině k zelené barvě (třeba kapustě). Jsou kvalitním zdrojem energie, bílkovin a zdravých tuků. Díky vysokému podílu vlákniny navíc spolehlivě zasytí. Jsou bohaté na minerály, vitamíny, antioxidanty a další tělu prospěšné živiny.

Para ořechy

Para ořechům se někdy říká brazilské ořechy. Jsou známé především svým vysokým obsahem selenu. Prostřednictvím para ořechů svému tělu dodáte značné množství zdravých tuků a minerálních látek. Jsou také zdrojem hořčíku, mědi, manganu, fosforu a zinku.
Dávkování ořechů by se však nemělo přehánět. K denní konzumaci stačí 2 až 3 ořechy denně.

Makadamové ořechy

Makadamový ořech vyhrává hned ve třech kategoriích. Jedná se o nejdražší ořech ze všech ořechů, zároveň nejtučnější ořech a jeho skořápka je údajně nejtvrdší na světě. I když makadamie obsahují 68 až 79 % tuků, nemusíte se jim vyhýbat. Jedná se o mononenasycené tuky. Navíc obsahují řadu výživných a zdraví podporujících živin a pomáhají při hubnutí.

Alergeny a Éčka

Alergeny

K výrobě čokoládových pralinek se používá šlehačka (7) a skořápkové plody (8). V případě skořápkových plodů se jedná zejména o: mandle, lískové ořechy, kešu ořechy, pistáciové a makadamové ořechy. Na výrobu čokoládových náplní (tzv. ganache) se pak používá smetana ke šlehání.

Co jsou Éčka

Éčka jsou látky, které potravinám dodávají lákavou barvu, chuť a prodlužují jejich trvanlivost. Tyto látky jsou označeny E kódem a jsou evidovány Evropskou komisí pro zdravé potraviny jako nezávadné látky. Jedná se o barviva, zahušťovadla, aromata, zvýrazňovače chutí, konzervační látky, atd. Každá z těchto látek prošla řadou toxikologických testů a u každé bylo definováno množství, které by nemělo mít vliv na lidský organismus. Při výrobě potravin se tedy používají tyto chemické náhražky místo přírodních surovin a je zcela na nás, jak budeme tuto skutečnost vnímat. Dobré je si však uvědomit, že ne všechna Éčka jsou pro naše zdraví bezpečná. Více na https://www.ferpotravina.cz/co-jsou-ecka.

Psi a kočky čokoládu nesmí

Milujete-li své mazlíčky, nedávejte jim čokoládu. Tuky a teobromin, který čokoláda obsahuje, jim jen mohou ublížit. Tuky obsahuje jak bílá, mléčná tak i hořká čokoláda. Mohou vašim mazlíčkům způsobit zažívací potíže v podobě nevolnosti či průjmu. Teobromin je pak nedílnou součástí mléčné a hořké čokolády. 

Zatímco u lidí metabolizuje snadno, u mazlíčků je jeho zpracování pomalejší, proto se u nich může dostavit svalový třes, záchvaty, vnitřní krvácení, arytmie srdce či srdeční infarkt. Projev čokolády se také odvíjí od druhu a množství zkonzumované čokolády i velikosti vašich mazlíčků. Chcete-li mazlíčky potěšit, kupujte čokoládu přímo pro ně vyrobenou, která je na trhu běžně k dostání.


Kolik ročně sníme čokolády

Největší spotřeba čokolády na člověka je ve Švýcarsku. Je to více než 12 kg na osobu a rok, přičemž z části se na tomto čísle podílí nákupy turistů, kteří si čokoládu odváží jako suvenýr. Mezi oblíbené švýcarské destinace pro výrobu čokolády se řadí zejména Zurich a jeho okolí.

Česká republika za Švýcarskem malinko pokulhává. Roční spotřeba čokolády na jednoho Čecha je asi 6 kg. Preferována je mléčná čokoláda, ale v posledních letech je věnována stále větší pozornost čokoládě hořké s vyšším podílem kakaa. Ta totiž prospívá našemu zdraví nejvíce a my si jsme této skutečnosti čím dál více vědomi. 

A jak ji poznat? 

Kvalitní čokoláda obsahuje pouze kakaové máslo, nikdy ne tuk a samozřejmě je bez éček a dalších aromat.

Nákupní košík